کمتر از چهار روز قبل از میزبانی بازی افتتاحیه جام جهانی، سائو پائولو صحنه ی تظاهرات، آتش سوزی خیابانی وگازهای اشک آوردر روز دوشنبه بود زیرا کارگران اعتصاب کننده ی مترو در شهر هرج و مرج به بار آوردند.

اعتصاب - که نیمی از ایستگاه های مترو را دچار اختلال کرده و ترافیک را در پرجمعیت ترین شهر جنوب آمریکا وخیم تر کرده – تازه ترین دردسر سازمان دهندگان مسابقات بود زیرا تیم های ملی از ایالات متحده آمریکا، اسپانیا و آرژانتین برای شروع این مسابقات روز پنج شنبه به این شهر وارد شدند .

به دنبال شعله های  ناآرامی در محله های پر جمعیت  شهربه ویژه در ریو دو ژانیرو- محل استقرار تیم انگلیس - امنیت نگرانی عمده ای است. بازیکنان تیم روی هاجسون به بازدید  Roçinha ، نزدیکترین شهر کلبه ای به هتل ، در شب دوشنبه به عنوان بخشی از برنامه های فوق العاده رفتند.

شب دوشنبه اتحادیه کارگران مترو اعتصاب را اعلام کردند که به مدت دو روز به حالت تعلیق درآمده بود، زیرا با رای گیری می خواستند تصمیم بگیرند که آیا آن را در روز پنج شنبه  از سربگیرند یا نه.پنج شنبه اولین بازی این مسابقات در سائو پائولو بازی می شود.

هیجان این مسابقات در میان مردم برزیل به طور مداوم در حال شکل گیری است – به وضوح  در تعداد فزاینده ای پرچم ها در پنجره ها و شنل ها در خیابان دیده می شود - اما بسیاری از برزیلی ها هنوز هم در مورد 11 بیلیون دلار معادل 6.5  پوند هزینه میزبانی مسابقات ناراحت هستند و جام جهانی به فساد، بی کفایتی، اخراج و اولویت های نابجا ربط می دهند.

مخالفان مبارزات ضد فیفا در شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده اند، اتحادیه های کارگری اعتصاب هایی را سازماندهی کرده اند و فعالان تظاهرات ها در مراکز شهر ها-نزدیک به 12 استادیوم جام جهانی-گرد هم آمده اند.

با وجودی این که تظاهرات به مراتب کوچکتر از تظاهرات ماه ژوئن گذشته که بیش از یک میلیون نفر بودند، می باشند همچنان عیله دولت سر و صدا می کنند.

رئيس جمهور برزیل، دیلما روسف، که با انتخابات مجدد در ماه اکتبر مواجه است، امنیت را به عنوان اولویت اعلام کرده است ،که  نشان می دهد نیروهای بی نام ها علیه او در حال توطئه هستند .

"امروز، یک مبارزه منظم علیه جام جهانی وجود دارد - و یا، این اقدامات علیه جام جهانی نیست بلکه یک مبارزه سیستماتیک بر علیه ماست." رئيس جمهور در یک سخنرانی در شهر میزبان پورتو آلگره در تعطیلات آخر هفته این بیانات را اظهار کرد.

رهبران اتحادیه های کارگری احساس می کنند که آغاز قریب الوقوع این مسابقات به آنها در برابر دولت قدرت می دهد زیرا دولت نمی خواهد هنگامی که چشم سراسر جهان روی این  کشور است، خجالت زده شوند.

کارگران مترو در سائوپائولو روز دوشنبه به پنجمین روز اعتصاب خود برای افزایش دستمزد به میزان 12٪ ادامه دادند. بسته شدن ایستگاه مسافران را وادار به استفاده از جاده ها کرده واین امر به ترافیک 125  مایلی در هفته گذشته منجر شد -که بدترین ازدحام سال بود.

 

نقاشی های دیواری ضد جام جهانی روی ساختمانی در نزدیکی میدان قرنتیان سائو پائولو، که در حدود 10000 فعال در آنجا راهپیمایی کردند. عکس: ماریو تاما / گتی ایماژ

اعتراض آنها را فعالان جنبش دهقانان کارگر حمایت می کردند، که جاده ها را مسدود کرده و ایستگاه را در مرکز شهراشغال کردند تا زمانی که توسط پلیس ضد شورش با استفاده از نارنجک های کوبه ای پراکنده شدند.

 

رئيس اتحادیه، التینوملو داس پرازیرس، گفت که پاسخ سخت مقامات می تواند وخامت اوضاع را تشدید کند. "اگر ضرب و شتم ادامه یابد با تمام بخش های دیگر صحبت می کنیم. اگر خون مردم ریختع شود، از کارگران صنعت فلز و کارگران بانک درخواست کمک  خواهیم کرد، و در روز افتتاحیه جام اعتصاب عمومی  خواهیم کرد،"

 

اقدامات صنعتی، هفته گذشته راهپیمایی در حدود 10000 فعال را در میدان قرنتیان به دنبال داشت، که بازی افتتاحیه بین برزیل و کرواسی  در آنجا برگزار خواهد شد. پیش از آن در همان ماه معترضان بومی در پایتخت، برازیلیا، به خاطر مناقشه ای بر سر حقوق زمین به طرف پلیس تیراندازی کردند.

 

تیم برزیل نیز تحت فشار است. ماه گذشته اتوبوس آنها مورد حمله تظاهر کنندگان قرار گرفت. هفته گذشته در طول گرم کردن خود برای بازی یکنواخت و خسته کننده در مقابل صربستان،جمعیت عظیمی با هو کردن اعتراض خود را نشان دادند.

 

دولت اصرار دارد قادر به حفظ امنیت در طول مسابقات خواهد بود. تقریبا 10000 پلیس و 57000 سرباز برای محافظت از محیط ورزشگاه ها، هتل ها تیم ها و مناطق آموزشی، علاوه بر امنیت ویژه در داخل زمین مستقر خواهند شد .

 

با 50000 طرفدار خارجی که هم اکنون وارد برزیل می شوند، یکی دیگر از چالش های پلیس مقابله با جرم و جنایت خیابانی در ریو است  که چندین سال است با برنامه ی صلح بلند مدت توانسته مجددا کنترلرا در محله های پر جمعیت  حوزه گانگستر های مسلح بودند، بدست گیرد اما سیاست، علائمی نشان داده که در ماه های اخیر برنامه با چند مورد خشونت پلیس رو به گسیختن است.

 

سال گذشته هزاران نفر از ساکنان از Rocinha در مورد ناپدید شدنآماریلدو  د سوزا، آجرچینی که آخرین بار در مرکز پلیس با شوک الکتریکی و خفگی مورد بازجویی قرار گرفته بود، در اعتراض به خیابان ها ریختند.

 

ده افسر متعاقب آن بازداشت شدند، اما این مورد - و چند تن دیگر پس از آن – به خشم بسیاری از ساکنانمحله های پر جمعیت  در مورد اقدامات وحشیانه پلیس در تلاش برای "ساکت کردن" جوامع خود برای جام جهانی اضافه کرده است.

 

• این مقاله در تصحیح املای Rocinha  در دهم ژوئن 2014 پیوست شد.

 

 

منبع: ترجمه تخصصی