Franz Beckenbauer
Franz Beckenbauer به دلیل دو بار رد کردن صحبت با کمیته ی رسیدگی اخلاقی در قطر جریمه شد.
عکاس: Lynne Cameron/PA
Franz Beckenbauer توسط فیفا از حضور در هر گونه فعالیت مربوط به فوتبال برای 90 روز محروم شد. هیئت حاکمه ادعا کرد که وی از همکاری با رسیدگی در حال انجام توسط Michael Garcia با رای فیفا به جام جهانی 2018 و 2022 به روسیه و قطر خودداری کرده است.
فیفا اعلام کرد جریمه ی افسانه ی فوتبال آلمان ، تا زمان تکمیل تحقیقات رسمی منتسب به عدم همکاری وی موقتی است. شب جمعه Beckenbauer با تعجب به این خبر واکنش نشان داد، ستاره ی فوتبال آلمان گفت: "اول باید تاریخ را کنترل می کردم. چراکه فکر کردم اول آپریل است و این شوخی روز اول آپریل است."
Beckenbauer یکی از 22 عضو هیئت رئیسه ی کمیته ی فیفا بود که در سال 2010 آرای پنهانی برای میزبانی جام جهانی را فاش کرد. وی تا این هفته هیچ گاه انتخاب خود را تایید نکرد، زمانی که اشاره کرد که در واقع وی به قطر رای نداده است. وی گفت: "ببینید، همه می دانند من طرف چه کسی بودم. انجمن فوتبال آلمان، DFB، توافق اعضا برای میزبانی استرالیا را داشت و من نیز متعهد بودم."
آخر هفته ی گذشته، براساس مدارک مخفی شده در اموال وی، روزنامه ی Sunday Times ادعا کرده است که Beckenbauer قبل و بعد از رای گیری، با دعوت Mohamed Bin Hammam،عضو سابق فیفا که توسط فیفا برای تمام عمرش از فعالیت های فوتبالی به دلیل تایید فساد محروم شده است، به قطر رفته است.
روزنامه ی Sunday Times گزارش داد که در ماه ژوئن 2011، Beckenbauer به عنوان عضوی از هیئت نمایندگان تجاری برای سرمایه گذاری شرکت حمل و نقل هامبورگ ER به قطر سفر کرده است، که در آن Beckenbauer مشاور و مامور رسمی محسوب می شده است. وی همچنین از سال 2012 مامور رسمی انجمن تولیدکنندگان گاز روسیه بوده است.
فیفا اعلام کرد که Garcia، رئیس اتاق تحقیقات کمیته ی اخلاق، به دنبال مصاحبه با Beckenbauer بوده است اما هیچ همکاری از طرف وی دریافت نکرده است، تا جایی که Garcia درخواست اقدام انضباطی در قالب محرومیت کرده است.
فیفا در بیانیه ای اعلام کرد: "به نظر می رسد که نقض منشور اخلاقی رخ داده است، نقض آشکارا مربوط به عدم همکاری آقای Beckenbauer با تحقیقات یک کمیته ی اخلاقی برخلاف درخواست های مکرر برای همکاری وی می شود، از جمله این که وی می بایست طی مصاحبه ای شخصی در خصوص پاسخ به سوالات نوشته شده اطلاعاتی ارائه دهد که به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه شود.
فیفا اعلام کرد تحقیقات رسمی توسط عضو دیگری از کمیته ی اخلاقی، Vanessa Allard از ترینیداد و توباگو پیگیری می شود.
Beckenbauer، که 130 بار برای تیم ملی آلمان بازی کرد و در سال 1974 به عنوان کاپیتان تیم جام جهانی را برد، سپس به عنوان مربی آلمان در سال 1990، سالها درگیر زیاده روی در تجارت هایی که، توسط مشاورش Fedor Radmann ترتیب داده می شد، بوده است.
Beckenbauer این هفته به رسانه های آلمان گفت که وی به درخواست Garcia برای مصاحبه پاسخ نداده است چراکه تمامی سوالات ارائه شده به وی به زبان انگلیسی را متوجه نشده و درخواست دیداری جهت صحبت به زبان آلمانی داده است. پس از اعلام محرومیت Beckenbauer گفت مکان اسمی وی در بایرن مونیخ تنها نقش فوتبالی رسمی باقی مانده ی وی بوده است، همچنین Beckenbauer مشاوری ویژه در کمیته ی فوتبال فیفا است. وی گفت: "اگر منظور آنها ریاست افتخاری من در FCB است، من با آن مشکلی ندارم."
 
منبع: ترجمه تخصصی