ترجمه پزشکی

پزشکی علمی است که در آن به تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز بیماری های مختلف رسیدگی می شود. پزشکی شامل گستره متنوعی از فعالیت های مربوط به سلامتی است که به استفاده از آن ها می توان به بازیابی توان افراد و نیز جلوگیری و درمان بیماری های گوناگون کمک کرد. در علم پزشکی امروزی از مباحث موجود در برخی شاخه های دیگر علوم، شاخه هایی چون علوم زیست پزشکی، تحقیقات زیست پزشکی، ژنتیک و تکنولوژی پزشکی هم برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های مختلف استفاده می شود.

هزاران سال از به وجود آمدن پزشکی در زندگی بشر می گذرد و در بیشتر این مدت به پزشکی به چشم یک هنر نگاه می شده است (هنری که برای انجامش به دانش و مهارت نیاز است) و در طول تاریخ زندگی بشر به کرات دیده شده است که پزشکی با عقاید و باورهای مذهبی و فلسفی ملل مختلف ارتباط پیدا کرده است. برای نمونه در گذشته در فرهنگی به خصوص کسی که به اصطلاح امروزی آن پزشک شناخته می شده است از گیاهان با خواص دارویی برای درمان بیمار خود استفاده می کرده است و سپس برای بهبودی او دعا می کرده است، حال آن که در فرهنگی دیگر، پزشک برای بهبود بیمار خود از خارج کردن خون آلوده از بدن او بهره می برده است. البته به مرور زمان این علم نیز همانند هر مسئله دیگری نزد بشر پیشرفت کرده و در چند قرن اخیر پزشکی بدل به ترکیبی از هنر و علم شده است و با نام علم پزشکی شناخته می شود.

 

سرفصل های این پست:

 

 

ریشه واژه به کار گرفته شده برای پزشکی

پزشکی در حال حاضر علمی است که مباحث و سرفصل های تدریس شده در آن درباره تشخیص، درمان و پیشگیری بیماری های مختلف است. واژه به کار گرفته شده برای پزشکی در زبان انگلیسی معادل با medicine است که ریشه آن به واژه لاتین medicus به معنای پزشک یا طبیب برمی گردد.

 

شاخه های علم پزشکی

برای این که به گونه ای کارآمد بتوان امکانات پزشکی را در اختیار عامه مردم جامعه قرار داد، افراد متخصص بسیاری در حوزه سلامتی در کنار پزشکان معالج فعالیت می کنند و نتایج حاصل از این فعالیت ها است که در نهایت منجر به رسیدگی به بیماران می شود. از جمله افراد شاغل در این حوزه می توان به پرستاران، تکنسین های اورژانس، بهیارها، محققان آزمایشگاهی، داروشناس ها، فیزیوتراپیست ها، متخصص های تغذیه، جراح و دستیار جراح اشاره کرد.

 

مترجم پزشکی

تعدادی از مترجم های پزشکی

محمد ث.

محمدرضا ر.

اغل گل ج.

آناهیتا ن.

معصومه ا.

زینب ن.