در هفته ی منتهی به اولین بازی در جام جهانی فوتبال 2014 برزیل، اعضای تیم ملی برزیل صحبت های زیادی راجع به حس آرامش و خونسردی که در کمپ تیم ملی غالب بود کردند. به محض اینکه آنها به زمین مسابقه پا گذاشتند، به هر حال، مردان لوییز فیلیپ اسکولاری صبر خود را بازیافته و تواناییشان به شدت از طرف کرواسی با روحیه مورد چالش قرار گرفت، و هیچ کدام از بازیکنان بیشتر از مارسلو مورد چالش نبودند. اگرچه Seleçao در نهایت در جهت کسب سه امتیاز پیروزی بهبود یافتند، انتهایی ترین بازیکن تیم رئال مادرید آزمون استقامتی بزرگی را در مورد شخصیتش در مراحل آغازین بازی تحمل کرد.

مشقات مارسلو در حدود دقیقه ی 11 ام بازی شروع شد، زمانی که مهاجم کرواسی NikicaJelavic سعی به مجبور کردن Ivica Olic در جهت عبور از زمین خودی تنها برای منحرف کردن آن در راه مدافع بی خبر، که تنها زمان اندکی برای واکنش داشت و باعث بازگشت توپ به تور خودش شد- اولین گلی که برزیل تا به حال تنها در فینال بازی های جام جهانی واگذار کرده بود.

اگر فکر جای دادن توپ در دروازه ی خودی در بازی افتتاحیه ی مسابقات به میزبانی کشورش برای مارسلو جهت مقابله کافی نیست، این واقعیت نیز وجود دارد که بازی در ساوپائولو اجرا می شد، شهری که تماشاچیانش به عنوان سرسخت ترین تماشاچیان برای خشنود ساختن شناخته می شوند. به خطر انداختن تیم، بازیکن چگونه عکس العمل نشان می دهد؟

وی به این سوال در گفتگوی با FIFA.comپاسخ داد، مارسلو گفت: "اولین چیزی که به آن فکر کردم این بود که آرام بمانم و شرایط را برای تیم بدتر نکنم. اگر کنترلم را از دست می دادم، بازی را برای خودمان حتی سخت تر می کردم. این اولین چیزی بود که باید از عدم انجام آن اطمینان حاصل می کردم."

این عکس العمل حساب شده حرفه ای بودن (کمال) بازیکن را نشان می دهد که در ابتدا آرامش خود را بسیار سخت تر یافته است. در فصل های اخیر، به این حال، وی رفتاری آرام و خونسرد در باشگاهش رئال مادرید از خود نشان داده، و یکی از کلید های پیروزی بازی بازگشت در فینال لیگ قهرمانان اروپا بود.

این امر، گویای این است که تجربه ی وی برای پشتیبانی از هم تیمی هایش و هزاران طرفدار حاضر در ورزشگاه ساوپائولوی برای اولین بازی از سری مسابقات جام جهانی، دست کم گرفته شده بود.

وی گفت: "هنگامی که گل به خودی را زدم طرفداران درست پشت سرم بودند و نامم را شعار می دادند." "هم تیمی هایم نیز به طرفم آمدند و این امر به من کمک کرد که ذهنم را فوری پاک کنم. من بلافاصله به بازی برگشتم."

گل به خودی (شکست) سایر مردان اسکولاری را از تمرکز روی هدفشان باز نداشت. اگرچه دروازه بان خولیو سزار و دفاع برزیل تا قبل از اتمام شب بارها مورد چالش قرار گرفت، اعضای تیم میزبان خونسرد، آرام و متحد باقی ماندند، و از این امر آگاه بودند که نزدیک به 80 دقیقه برای ترمیم (جبران) آسیب فرصت دارند.

برنده ی بازی Neymar پس از بازی به FIFA.com گفت:"من از چگونگی واکنش اعضای تیم و اینکه حضور ذهن کافی برای پاسخ درست به وضعیت موجود را داشتیم بسیار خشنودم."

در به ثمر رساندن دو گلش، بازیکن رو به جلو همچنین مجبور بود قدری منتظر بماند، در ابتدا برای تماشای شوتش که با درصد خطای کم از سر راه StipePletikosa عبور کرد و نیز خارج از پستش برای یکسان کردن امتیاز برزیلی ها، و سپس نگریستن توپ با نگرانی در حالی که دروازه بان کرواسی دستش با توپ در پنالتی نیمه ی دوم برخورد کرد اما نتوانست آن را از برخورد با تور متوقف کند.

Neymar گفت: "توپ تلاش می کرد برای هر دو گل من از خط عبور کند اا همه ی آنها به حساب می آیند. دیدن توپ در انتهای توپ است که به حساب می آید."

گل به خودی مارسلو نیز به حساب می آید، هرچند مدافع در واقع توپ را پشت سر وی قرار داد.

وی گفت: "این امر در فوتبال اتفاق می افتد. ما امروز کمی به سختی بازی را شروع کردیم، اما روند بازی را با کمک پشتیبانی طرفداران تغییر دادیم."

پس از نتیجه ی بازی، مارسلو می تواند به شبی که اشتباه بزرگی بر علیه تیم خودش مرتکب شد، به عنوان یک موفقیت نگاه کند.

منبع: ترجمه تخصصی