سخنگوی مایکل شوماخر در روز دوشنبه اعلام کرد قهرمان هفت دوره مسابقات فرمول یک جهان دیگر در حالت کما نیست و بیمارستان گرینوبل را که از 5 ماه پیش و زمانیکه بر اثر یک حادثه اسکی در کوه های آلپ در آن تحت درمان قرار گرفته را ترک کرده است.
مدیر برنامه های او، سابین کم، در بیانیه ای گفت:" مایکل بیمارستان سی اچ یو گرینوبل را برای ادامه برنامه های دراز مدت توانبخشی ترک کرده است".
بعد از آن یک سخنگوی بیمارستان دانشگاه لوزان تائید کرد که شوماخر، که با خانواده اش در شهری در غرب کشور سوئیس بین لوزان و ژنو زندگی می کند، در صبح روز دوشنبه به خانه رسیده است، اما از اعلام نام بخشی که او در آن تحت درمان قرار داشت امتناع کرد.
 

Michael Schumacher hospital in Grenoble
(عکس)
بیمارستان دانشگاه گرینوبل، عکاس: آباکا/بارکروفت
 
این خبر پس از آن منتشر شد که یک مجله آلمانی به نام بونته، جمعه هفته پیش گزارش کرد که قهرمان 45 ساله از بخش مراقبت های ویژه بیمارستان گرینوبل، جایی که او در آنجا در کمای پزشکی (نوعی از کما که توسط پزشکان و برای بیمارانی که ضربه مغزی شده اند اعمال می شود) بود، به بخش توانبخشی منتقل شده است. این مجله اعلام کرد که شوماخر "از خطر رهایی یافته است"، اگر چه شانس او برای بهبودی کامل کاهش یافته است. این مجله ادامه داد: امکانات و تجهیزات لازم برای انتقال او به یک کلینیک توانبخشی تخصصی در حال مهیا شدن بودند.
در آلمان، اخبار منتشر شده شادمانانه با استقبال روبرو شدند. لوکاس پودولسکی بازیکن تیم فوتبال آرسنال ساعاتی قبل از اولین بازی تیم آلمان در جام جهانی، در صفحه تویتر خود نوشت: "چه خبر مهمی!!! زود خوب شو شومی (شوماخر)!!! بسیار خوشحال و شادم از شنیدن این خبر!"
روز شنبه، مهاجم تیم آلمان از کمپ تمرینی خود در برزیل، پیامی احساسی برای شوماخر فرستاد و گفت که امیدوار است شوماخر بتواند بعضی از بازی ها را ببیند و ادامه داد "اگر قهرمان شویم، می توانیم شادی را برایش به ارمغان آوریم".
 
 
Michael Schumacher in Mugello
(عکس)
شوماخر در مسیر مسابقه موجلو در اسکارپریا، مرکز ایتالیا، در سال 2006
عکاس: تونی جنتایل / رویترز
 
نیکی لاودا قهرمان اتریشی سابق مسابقات فرمول یک به تلویزیون RTL گفت که او برای شوماخر "فوق العاده خوشحال" است. "امیدوارم که از طریق توانبخشی با بیشترین سرعت ممکن سلامت خود را باز یابد و دوباره و به زودی به ما در فرمول یک ملحق شود."
شوماخر در تاریخ 29 دسامبر حین اسکی با دوستانش در پیست مریبال در ناحیه فرانسوی کوه های آلپ متحمل جراحات تهدید کننده حیات از ناحیه سر شد. او تحت دو عمل جراحی در بیمارستان گرینوبل برای بیرون آوردن لخته های خون از مغز قرار گرفت.
به روز رسانی دوشنبه (ماندی آپدیت) نخستین جایی است که در آن خانم کهم در 4 آوریل اعلام کرد: شوماخر نشانه های کمی از پیشرفت را نشان می داد و در حال "برقراری لحظات کمی از ارتباط" بود.
اما پس از آن، گری هارتشتین پزشک سابق مسابقات فرمول یک اوایل این ماه در وبلاگ شخصی اش نوشت که با توجه به در اختیار نبودن اطلاعاتی از خانواده شوماخر، به بدترین شکل ممکن دچار تشویش شده است. او گفت که "کاملا ترسیده (و تقریبا مطمئن است) که دیگرهیچ خبر خوبی را در مورد مایکل نخواهیم شنید."
خانم کهم از پزشکان و پرستاران بیمارستان گرینوبل و گروه های نجاتی که شوماخر را از صحنه حادثه خارج کردند قدردانی کرد. او گفت که این افراد " کاری فوق العاده را در آن ماه های اول" انجام داده اند.
او همچنین از پیام های حمایت ابراز قدردانی کرد و درخواست کرد که حریم خصوصی در زمانی که توانبخشی شوماخر در حال انجام است، رعایت شود.
در این بیانیه آمده است: "این خانواده همچنین مایل است از تمام آنهایی که برای مایکل بهترین آرزوها را داشتند قدردانی کند... ما مطمئنیم که اینها به او کمک کردند". "برای آینده نیز درخواست می کنیم که ما را در این موضوع که توانبخشی مایکل دور از انظار عمومی خواهد بود، درک نمائید."
شوماخر خانه ای در سواحل دریاچه ژنو دارد. در ماه مارس گزارش شد که همسرش کورینا ده میلیون پوند را برای ساخت یک مجموعه پزشکی در آنجا هزینه کرده است.
منبع: ترجمه تخصصی