مهندسی شیمی به شاخه ای از مهندسی اطلاق می شود که در آن دانشجویان با فراگیری دقیق اصول و قواعدی از علوم شیمی، فیزیک، ریاضیات و اقتصاد، اقدام به تولید، تغییر دادن و انتقال مؤثر مواد، ترکیبات شیمیایی و انرژی می کنند. یک متخصص مهندسی شیمی که در این حرفه به خوبی تجربه پیدا کرده باشد، قادر به تولید فرایندهایی در ابعاد وسیع خواهد بود که به واسطه آن ها امکان تبدیل مواد شیمیایی، مواد خام، سلول های زنده، ارگانیسم های میکروسکوپی و انرژی به محصولات و فرم های کارآمد و قابل استفاده وجود داشته باشد.
از تخصص و تجربه مهندس های شیمی در بسیاری از کارهای مربوط به طراحی و به کار اندازی دستگاه ها و کارخانجات مختلف استفاده می شود: ارزیابی و تحلیل خطر و ایمنی ناشی از فعالیت ها، تحلیل و طراحی پروسه های مختلف کاری، مهندسی کنترل، مهندسی واکنش های شیمیایی و دستورهای عملیاتی از جمله این کارها هستند.

ترجمه مقاله شیمی

مترجمان ما تا کنون بیش از 7000+ مقاله شیمی را ترجمه کرده اند. این مقالات بیشتر از انگلیسی به فارسی و بلعکس ترجمه شده است.

قیمت ترجمه شیمی

انگلیسی به فارسی

تعداد صفحه تعداد لغت درصد تخفیف زمان تحویل قیمت هر صفحه (ریال)
طلایی
نقره ای
برنز
1 تا 4 صفحه 0 تا 1,000 لغت %0 0 تا 3 روز
482,000 ریال
191,500 ریال
95,750 ریال
5 تا 25 صفحه 1,000 تا 6,250 لغت %0 1 تا 6 روز
482,000 ریال
191,500 ریال
95,750 ریال
26 تا 50 صفحه 6,250 تا 12,500 لغت %10 6 تا 11 روز
433,800 ریال
172,350 ریال
86,175 ریال
51 تا 100 صفحه 12,500 تا 25,000 لغت %13 11 تا 18 روز
419,340 ریال
166,605 ریال
83,302 ریال
101 تا 200 صفحه 25,000 تا 50,000 لغت %17 18 تا 31 روز
400,060 ریال
158,945 ریال
79,472 ریال
201 تا 500 صفحه 50,000 تا 125,000 لغت %23 31 تا 69 روز
371,140 ریال
147,455 ریال
73,728 ریال
501 تا 1600 صفحه 125,000 تا 400,000 لغت %31 69 تا 203 روز
332,580 ریال
132,135 ریال
66,068 ریال

نکاتی درباره عبارت به کار گرفته شده برای اشاره به مهندسی شیمی

در سال 1996 بود که مجله بریتیش ژورنال در مقاله ای که درباره تاریخ علم منتشر کرد، نام جیمز اف دانلی را مطرح کرد و از او به عنوان کسی یاد کرد که برای نخستین بار در سال 1839 برای اشاره به فرایندهای منتج به تولید اسید سولفوریک از عبارت مهندسی شیمی استفاده کرده است. البته در همان مقاله از یک مشاور انگلیسی زبان به نام جورج ای دیویس هم به واسطه به وجود آوردن این عبارت تقدیر شده است. البته جورج ای دیویس علاوه بر این، به عنوان مؤسس جامعه مهندسی شیمی هم شناخته می شود که البته به جای این نام، از آن با نام جامعه صنعت شیمی یاد می شد. این گردهمایی مربوط به سال 1881 می شود و دیویس به عنوان مدیر مسئول و ناظر این گردهمایی بود. در مقاله ای که در ایالات متحده آمریکا منتشر شده عنوان شده است که نخستین استفاده از عبارت مهندسی شیمی به اوایل دهه 1890 میلادی بازمی گردد. استفاده از عبارت مهندسی شیمی پس از دهه 1850 در انگلستان شایع شده بود و از آن برای ادای توضیحاتی درباره کارکرد تجهیزات مکانیکی مورد استفاده در صنعت شیمی استفاده می شد. در نهایت از اواسط دهه 1910 میلادی به بعد هم عبارت «مهندس شیمی» به عنوان یک حرفه و تخصص متمایز در انگلستان و ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت.

تاریخچه ای مختصر درباره رشته مهندسی شیمی

در حقیقت گسترش و توسعه مفاهیم مورد بحث درباره عملیات واحد بود که بیش از هر چیز دیگری سبب پیدایش حرفه و تخصص مهندسی شیمی شد؛ علمیات واحد به عنوان یکی از اساسی ترین و مهمترین مفاهیم مورد بحث در مهندسی شیمی شناخته می شود. بیشتر محققان و تاریخ نگاران بر این باورند که دیویس کسی بود که برای نخستین بار از عبارت عملیات واحد استفاده کرد و اگر هم این طور نباشد، متفق القول همگی بر این باورند که او مهمترین نقش را در توسعه مفاهیم مربوط به آن داشته است. دیویس در سال 1887 در مدرسه فنی منچستر تعداد قابل توجهی کنفرانس با موضوع عملیات واحد ارائه داد (بعدها این مدرسه بدل به دانشکده ای در دانشگاه منچستر شد) و این مجموعه کنفرانس ها به عنوان یکی از نخستین مباحث علمی مطرح شده درباره مهندسی شیمی شناخته می شود. سه سال پیش از این کنفرانس های دیویس، هنری ادوارد آرمسترانگ یک دوره علمی برای تعلیم افراد متخصص در مهندسی شیمی برگزار کرد (در مؤسسه ای علمی در لندن). البته این تلاش آرمسترانگ با شکست مواجه شده چراکه فارغ التحصیل های دوره او چندان برای صاحبان مشاغل و کارفرماها کارآمد به نظر نمی رسیدند. در حقیقت کارفرماهای آن دوران انگلیس بیشتر ترجیحشان بر آن بود که برای انجام کارهای خود اقدام به استخدام کردن شیمی دان ها و مهندس های مکانیک کنند. چند سال بعد هم دوره هایی مشابه در مکان های علمی مختلفی چون مؤسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا، کالج اون در منچستر انگلیس، کالج لندن انگلیس برگزار شد و همگی به سرنوشت دوره های علمی آرمسترانگ دچار شدند.
ابتدا در سال 1888 بود که لوئیز ام نورتون در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا (این مؤسسه به اختصار با نام ام آی تی شناخته می شود) نخستین دوره علمی مرتبط با مهندسی شیمی را برگزار کرد. دوره علمی نورتون تا حدود بسیار زیادی شبیه به دوره علمی برگزار شده توسط آرمسترانگ بود و تقریبا هم همزمان با یکدیگر برگزار شدند. در هر دوی این دوره های علمی، مباحث و سرفصل های تدریس شده در علوم شیمی و مهندسی با یکدیگر ترکیب می شد و در کنار این ها از مباحث طراحی محصول هم استفاده می شد. مسئله ای که در خصوص کارآموزان این دوره های علمی وجود داشت و امکان پیدا کردن کار را برایشان دشوار و تقریبا غیر ممکن می کرد، این بود که آن ها نمی توانستند این مطلب را به کارفرمایان آن زمان بفهمانند که آن ها علاوه بر داشتن اطلاعات درباره شیمی، در مهندسی هم سر رشته دارند. پس از گذشت مدت زمانی و در سال 1905 فردی به نام ویلیام هالتز واکر مباحث مرتبط با عملیات واحد را به این دوره های علمی اضافه کرد و از اوایل دهه 1920 بود که عملیات واحد و مباحث مرتبط با آن، بدل به یکی از مهمترین سرفصل های تدریس شده مهندسی شیمی در ام آی تی و دیگر دانشگاه های ایالات متحده آمریکا شد (همینطور در دانشگاه ایمپریال لندن). در سال 1908 هم مؤسسه مهندس های شیمی در آمریکا تأسیس شد و در معرفی کردن رشته مهندسی شیمی به عنوان علمی منحصر به فرد و متمایز از سایر شاخه های مهندسی، و نیز معرفی کردن عملیات واحد به عنوان سرفصلی بسیار مهم برای مهندسی شیمی نقشی کلیدی داشت. برای نمونه در سال 1922 بود که گزارشی توسط این مؤسسه منتشر شد مبنی بر این که مهندسی شیمی علمی است «متمایز» و مهمترین پایه و اساس آن «عملیات واحد» است و در همین گزارش بود که لیستی از محافل علمی و آکادمیک منتشر شد که در آن ها تدریس مهندسی شیمی به شکل رضایت بخشی صورت می گرفته است. این گونه پیشرفت ها در مهندسی شیمی و شناخت آن به محافل علمی انگلستان هم راه پیدا کرد و در نهایت در این کشور هم مؤسسه مهندس های شیمی در سال 1922 به طور رسمی آغاز به کار کرد و تلاش های افراد شاغل در این مؤسسه هم نقش مهمی در شناخت عملیات واحد به عنوان اساسی ترین سرفصل تدریس شده در مهندسی شیمی داشت.

مفاهیم و نوآوری های جدید

در اوایل دهه 1940 میلادی دیگر کاملا مشخص شده بود که اتکا به عملیات واحد به تنهایی برای توسعه و گسترش رئاکتورهای شیمیایی کافی نیست. البته شناخت عملیات واحد به عنوان مهمترین سرفصل تدریس شده در مهندسی شیمی در دانشگاه های آمریکا و انگلستان تا دهه 1960 ادامه یافت، با این وجود، به مرور زمان پدیده های ترابرد هم اهمیت ویژه ای پیدا کرده و توجه به مراتب بیشتری به آن نشان داده شد (پدیده های ترابرد:‌ فرایند هایی در سامانه ‌های بس ‌ذره‌ای که در آنها حرکت ذره باعث انتقال انرژی و تکانه و جِرم و بار الکتریکی از نقطه‌ ای به نقطه دیگر می شود). بنا بر این در کنار مفاهیم تازه دیگری که در این رشته معرفی شده بودند (مفاهیمی چون مهندسی فرایند سامانه ها، به اختصار پی اس ای) الگوی تازه ای برای تدریس به وجود آمد. پدیده های ترابرد باعث شد تا افراد متخصص رویکردی تحلیلی در مواجه با مباحث مطرح شده در مهندسی شیمی در پیش گیرند، حال آن که در سوی دیگر تمرکز مفاهیمی چون پی اس ای بیش از هر چیز دیگری بر المان های غیر طبیعی یا مصنوعی بود: المان هایی چون کنترل سامانه و طراحی فرایند. قبل و بعد از جنگ جهانی دوم، بیش از هر چیز دیگری صنعت پتروشیمی بود که زمینه ساز شکل گیری پیشرفت ها و توسعه هایی در رشته مهندسی شیمی شد (که البته در کنار مهندسی شیمی، سایر مباحث و علوم هم با پیشرفت قابل توجهی رو به رو شدند). برای نمونه در همان دهه 1940 میلادی پیشرفت های حاصل شده در زمینه مهندسی بیوشیمی باعث کارآمد شدن صنعت داروسازی شد و همین مسئله، زمینه ساز تولید انبوه داروهایی مختلفی چون آنتی بیوتیک ها شد (از جمله پنیسلین). تمامی این ها در حالی بود که پیشرفت های حاصل شده در علم پلیمر در دهه 1950 مسیر انسان را برای استفاده از پلاستیک هموار کرد.

پیشرفت های حاصل شده در زمینه ایمنی و خطر تولیدات شیمیایی

در همین دوران بود که نگرانی هایی درباره ایمنی و تأثیر تولیدات انبوه مواد شیمیایی بر محیط زیست به وجود آمد و مباحث مختلفی در این زمینه شکل گرفت. برای نمونه «بهار صامت (Silent Spring)» در سال 1962 منتشر شد و اطلاعاتی درباره مضرات استفاده از حشره کشی قوی به نام دی دی تی در اختیار خوانندگانش قرار داد. در سال 1974 در انگلستان به واسطه حادثه ای که در یکی از کارخانه های شیمیایی پیش آمد کرد، بیست و هشت نفر جان خود را از دست داده و علاوه بر این خود ساختمان کارخانه و سه روستای اطراف آن دچار آسیب های جدی شدند. ده سال بعد حادثه ای مشابه در یکی از کارخانه های هندوستان پیش آمد کرد و نزدیک به چهار هزار نفر بر اثر آن جان خود را از دست دادند. این گونه حوادث (و البته حادثه های دیگری که فرصت ذکر یک به یک آن ها نیست) سبب شد تا صنعت مهندسی شیمی کمی بد نام شود و در این حین، مباحث مربوط به ایمنی صنعتی و حفاظت از محیط زیست با دقت و تمرکز بیشتری دنبال می شدند. همین مسئله سبب شد تا در سال 1982 مؤسسه مهندس های شیمی ایالات متحده آمریکا مباحث مربوط به افزایش ایمنی در محیط صنعتی را برای دوره های تحصیلی دانشگاه های مختلف الزامی کند و علاوه بر این در کشورهای مختلفی چون فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا مؤسسه های نظارتی و قانون گذاری برای افزایش ایمنی در محیط صنعتی شیمیایی به وجود آمدند.

مترجم شیمی

1,045 مترجم

سید حسین ه.

پیشرفت های اخیر

دستاوردهای اخیر جوامع بشری در حوزه علوم کامپیوتری باعث شد تا اپلیکیشن هایی برای طراحی و مدیریت کارخانه های شیمیایی ساخته شود و به واسطه استفاده از این اپلیکیشن ها محاسبات و طراحی هایی که پیش از آن باید به صورت دستی انجام می گرفتند ساده تر و با کمک کامپیوتر قابل دسترسی شدند. تکمیل شدن پروژه ژنوم (یا ژنگان) انسانی هم در سال های اخیر زمینه ساز پیشرفت های متعددی در رشته مهندسی شیمی شد و علاوه بر آن، مفاهیم و علوم دیگری چون مهندسی ژنتیک و ژنومیکز هم شاهد پیشرفت هایی بودند.

مهمترین مفاهیم مورد بحث در رشته مهندسی شیمی

تعدادی اصول و قاعده هستند که در علم مهندسی شیمی از آن ها برای پیشبرد فعالیت های مختلف استفاده می شود و در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با مهمترین این اصول آشنا کنیم:

ساخت و طراحی کارخانه (یا واحد صنعتی)

مباحث تدریس شده در حوزه طراحی در رشته مهندسی شیمی بیش از هر چیز دیگری بر ساخت نقشه ها و برنامه ها، مشخصات و تجزیه تحلیل اقتصادی واحدهای آزمایشگاه صنعتی تمرکز دارد و علاوه بر این ساخت کارخانه های جدید و اصلاح یا تعدیل کارخانه های قدیمی تر هم در همین مباحث مطرح می شوند. مهندس های طراح اغلب در نقش یک مشاور فعالیت می کنند و تمامی تلاششان بر آن است که کارخانه را به گونه ای طراحی کنند که نیازها و خواسته های مشتری را برآورده کنند. البته مسائلی هم وجود دارند که برای فعالیت های مهندس های طراح حد و مرزی مشخص می کنند: میزان سرمایه مشتری، قوانین دولتی در مکانی که کارخانه احداث می شود و استانداردهای مرتبط با ایمنی از آن جمله اند. در حقیقت همین محدودیت ها هستند که بیش از هر چیز دیگری بر انتخاب مواد و مصالح و ابزار مورد نیاز برای ساخت کارخانه تأثیر می گذراند.
پس از آن که فعالیت های اولیه طراحی که وظیفه آن به عهده مهندس طراح بود به پایان رسید و قدم های اولیه برداشته شد، مهندس های پروژه و نیز مدیران پروژه وارد عمل می شوند (تعداد آن ها بسته به حجم کار و سرمایه گذاری است). در این هنگام است که یک مهندس با تجربه شیمی هم وارد کار می شود و به صورت پاره وقت، یا تمام وقت، وظایف مهندس پروژه را انجام می دهد. برای این که مهندس شیمی بتواند از عهده این کار بر آید البته باید مهارت های جانبی ای هم در کنار تخصص اصلیش فرا گرفته باشد و در این صورت است که می تواند به عنوان مشاور در کنار سایر افراد حاضر برای پیشبرد پروژه فعالیت کند. اگر دانشگاه های ایالات متحده آمریکا را در نظر بگیریم، باید عنوان کنیم که در این دانشگاه ها هدف های دیگری برای تعلیم مهندس های متخصص شیمی وجود دارد و کمتر دانشگاهی را می توان یافت که مهارت های لازم برای مهندسی پروژه یا مدیریت آن را به عنوان واحدهای اجباری رشته مهندسی شیمی در نظر بگیرند، با این وجود، دانشجویان اگر مایل باشند قادر به گذراندن این واحدهای درسی هم خواهند بود. در نقاط مختلف جهان بخش بزرگی از بازار کار مرتبط با رشته مهندسی شیمی به مهندسی پروژه تعلق می گیرد.
طراحی و تحلیل فرایند
پیش از این توضیحات کاملی درباره اهمیت عملیات واحد در رشته مهندسی شیمی عنوان شد. عملیات واحد به فعالیت هایی چون تبلور، خشک کردن، تبخیر و ... گفته می شود که از آن ها برای آماده کردن مواد مورد نیاز برای شکل گیری یک واکنش شیمیایی استفاده می شود و نیز به واسطه همین فعالیت ها است که می توان محصولات حاصل از یک واکنش را از یکدیگر متمایز کرد و به ماده خالص مورد نیاز دست یافت. بازیافت کردن آن دسته از موادی که در واکنش به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفتند (یا آن که اصلا مورد استفاده قرار نگرفتند) و نیز کنترل کردن انتقال انرژی در رئاکتورها از دیگر نتایج فعالیت های مرتبط با عملیات واحد است.
در سوی دیگر هم مفهومی در رشته مهندسی شیمی وجود دارد که از آن با نام فرایند واحد یاد می شود؛ فرایند واحد معادل شیمیایی همان عملیات واحد است. عملیات واحد شامل فعالیت هایی چون اکسیده کردن و نیتراته کردن مواد و ترکیبات مختلف می شود و به واسطه این گونه فعالیت ها و نیز با استفاده از برخی مهارت های موجود در بیوشیمی و ترموشیمی است که می توان تغییر مواد و ترکیبات به مواد دلخواه را امکان پذیر کرد. از آن دسته از مهندس های شیمی که در انجام این گونه فعالیت ها تخصص پیدا می کنند با نام مهندس های فرایند یاد می شود.
برای این که بتوان طراحی دقیقی از فرایندهای مختلف به عمل آورد، مهندس فرایند مسئول برای انجام کاری به خصوص ابتدا باید تعریفی دقیق و کامل از تمامی انواع ابزار به کار گرفته برای پیشبرد فعالیت هایش داشته باشد و علاوه بر آن از چگونگی کنار هم قرار گرفتن ابزارهای مختلف، و نیز مصالح مورد استفاده برای کار اطلاعات دقیقی داشته باشد. البته بیشتر این اطلاعات مورد نیاز مهندس ها در حال حاضر بر روی هر وسیله یا ابزاری درج می شود تا کارکرد و ایمنی در کارخانه های شیمیایی به حداکثر برسد.
برای این که یک مهندس شیمی بتواند تمامی واحدهای در نظر گرفته شده برایش را بگذراند، به چیزی حدود سه تا چهار سال زمان نیاز خواهد داشت و در این مدت زمان تحصیلات مهندس های شیمی بیش از هر چیز دیگری بر مباحث مرتبط با طراحی فرایند تمرکز دارند. البته اصول و قواعدی که دانشجویان رشته مهندسی شیمی در طول این مدت زمان فرا می گیرند، بعدها در کارخانه های شیمیایی هم به کارشان خواهد آمد.

پدیده های ترابرد

مدل سازی و تجزیه تحلیل پدیده های ترابرد یکی از مهمترین فعالیت ها برای بسیاری از برنامه های کاربردی صنعتی است. پدیده های ترابرد شامل مفاهیمی چون دینامیک (پویایی) سیالات، انتقال گرما، و انتقال حجم می شود و انتقال شتاب، انتقال انرژی و ترابرد گونه های مختلف شیمیایی به ترتیب عواملی هستند که به کارایی این مفاهیم کمک می کنند.

برنامه های کاربردی و کارایی رشته مهندسی شیمی

یکی از کارهایی که مهندس های رشته شیمی برای عملی کردن آن تلاش می کنند، پیدا کردن راهکارهایی اقتصادی و مقرون به صرفه است که به واسطه آن ها بتوان مواد و انرژی را مورد استفاده قرار داد. این افراد متخصص در رشته مهندسی شیمی، با استفاده از علوم شیمی و مهندسی تلاش می کنند تا مواد خام را به محصولاتی قابل استفاده در حوزه ها و صنایع گوناگون بدل کنند. از جلمه محصولات به دست آمده از مجموعه فرایند های مرتبط با مهندسی شیمی که از مواد خام تهیه می شوند می توان به دارو، مواد پتروشیمی و پلاستیک اشاره کرد. شایان ذکر است که در حال حاضر و به واسطه پیشرفت چشم گیر جوامع بشری در استفاده از تکنولوژی این گونه مواد و محصولات به صورت صنعتی و در ابعاد زیاد تولید می شوند (تولید انبوه). علاوه بر این، زیرمجموعه های دیگری هم در رشته مهندسی شیمی وجود دارد که در آن ها افراد متخصص بیش از هر چیز دیگری وقت خود را صرف تحقیقات و مدیریت پسماند حاصل از فعالیت های مختلف می کنند. در تمامی این فعالیت ها هم از کامپیوتر به طور گسترده ای استفاده می شود.
در سوی دیگر ممکن است از مهندس های متخصص شیمی درخواست شود که آزمایش هایی را طراحی و اجرا کنند که به واسه آن ها بتوان روش هایی ایمن تر و کارآمدتر برای تولید محصولات، کنترل و نظارت بر آلودگی ها، و حفاظت از منابع مختلف به وجود آورد. همان گونه که در بخش های پیشین مقاله به آن اشاره شد، در این صورت ممکن است مهندس شیمی به عنوان مهندس پروژه در فعالیت های مربوط به طراحی و ساخت یک واحد صنعتی یا کارخانه به کار گرفته شود. در این هنگام مهندس شیمی که به عنوان مهندس پروژه برای کار استخدام شده است قادر خواهد بود با استفاده از دانش و تخصص و تجربه خود ایده آلترین روش های تولیدی ممکن برای ادامه فعالیت ها را انتخاب کرده و نیز تجهیزات مورد نیاز یک واحد صنعتی یا کارخانه را به گونه ای انتخاب کند که هزینه ها تا جای امکان کاهش پیدا کرده و ایمنی و سوددهی تجهیزات نیز تا بیشترین حد ممکن افزایش پیدا کند. این نکته را هم باید عنوان کرد که در بسیاری از موارد کار مهندس های شیمی ای که در مهندسی و مدیریت پروژه فعالیت می کنند، محدود به ساخت واحد صنعتی نمی شود و پس از آن که کار ساخت به پایان رسید، بسته به نیاز کارفرما ممکن است از آن ها در کارها و فعالیت های دیگری چون به روز کردن تجهیزات، تغییر دادن فرایندها، عیب یابی سیستم ها یا سامانه ها و پیشبرد عملیات های روزانه استفاده شود (به صورت پاره وقت یا نیمه وقت؛ علاوه بر این امکان دارد از این مهندس های شیمی تنها به عنوان مشاور استفاده شود).

زیرشاخه ها یا گرایش های رشته مهندس شیمی:

مهندسی سرامیک؛ مهندسی شیشه یا کریستال؛ مهندسی حفاری؛ مهندسی مصالح؛ مهندسی کاغذ؛ مهندسی نفت؛ مهندسی پلاستیک؛ مهندسی فرایند؛ مهندسی تولید؛ مهندسی مخزن.
در جدول زیر می توانید ترجمه شیمی را به برخی زبان های دیگر مشاهده کنید:

ترجمه شیمی به زبان انگلیسی

Chemical engineering

ترجمه شیمی به زبان آلمانی

Chemieingenieurwesen

ترجمه شیمی به زبان روسی

химическая инженерия

ترجمه شیمی به زبان ترکی

Kimya Mühendisliği

ترجمه شیمی به زبان پرتغالی

engenheiro químico


ترجمه تخصصی با دسترسی به دیکشنری شیمی اختصاصی و بهره گیری از تعداد بالای مترجمان متخصص در رشته شیمی قابلیت ترجمه مقاله های مدیریت در بالاترین سطح را دارا می باشد.

کلمه معنی تخصصی در شیمی
de-ionized water در شیمی   آب ضد یونیزه
non-corrosive در شیمی   غیر خورنده
fugacity در شیمی   فوگاسیته- عبارت "فعالیت" برای گاز
roll در شیمی   دیرک زدن
industrial plant در شیمی   تجهیزات صنعتی
beneficiation در شیمی   خالص سازی بوسیله ذوب مواد
acquisition and tracking radar در شیمی   رادار کشف و ردیابی
influence در شیمی   تاثیر
sidestream در شیمی   جریان فرعی
growth در شیمی   رشد- رویش- افزایش
peak time در شیمی   زمان پیک
dominant roots در شیمی   ریشه های غالب
filter medium در شیمی   صافی
stay bar در شیمی   میله نگهدارنده
period of oscillation در شیمی   مدت نوسان
evase در شیمی   واگرا،متباعد
welded walls در شیمی   لوله های جوشکاری شده
extract در شیمی   استخراج(شده)
storage temperature در شیمی   دمای مخزن
method of isolation در شیمی   روش مجزا کردن
acid soot در شیمی   دوده اسیدی
multi tubular در شیمی   چند لوله ای
disillate flow rate در شیمی   شدت جریان تقطیر شده
cross sectional area در شیمی   ناحیه برش عرضی،سطح مقطع عرضی
squeez در شیمی   فشردن
absorption plant در شیمی   دستگاه جذب(تاسیساتی برای جمع آوری قسمت قابل میعان گاز طبیعی یا پالایشی)
contamination در شیمی   آلودگی- کثافت
surface renewal theory در شیمی   نظریه نو شوندگی سطح. نظریه جایگزینی سطحی
cell furnace در شیمی   کوره سلولی
progress در شیمی   پیشرفت
absolute expansion در شیمی   انبساط مطلق(برای اندازه گیری انبساط واقعی جسم )
irrespective در شیمی   صرفنظر
large mainframes در شیمی   کامپیوترهای غول آسا
aeration در شیمی   هوازی- هوادهی
adiabatic compression در شیمی   تراکم بی دررو
stream line در شیمی   خط جریان
geophone در شیمی   دستگاهی کهارتعاشات عبوری از صخره ها،خاک و یخ رانمایان میسازد
set point در شیمی   نقطه
thermowell در شیمی   غلاف،پوشش(بیشتر در ترموکوپل ها)
kelly در شیمی   لوله چهارگوش
ada mud در شیمی   افزودنیهای گل حفاری
adversely در شیمی   به طور مخالف
firm process design در شیمی   طراحی فرآیند کارخانه
accustomization در شیمی   فرایند یادگیری تکنیکهای زندگی در محیط جدید
saturation process در شیمی   فرایند اشباع
energy balance در شیمی   موازنه انرژی
acetone-benzol process در شیمی   فرایند موم زدایی در پالایش نفت با بنزن و استون
economic evaluation در شیمی   ارزیابی اقتصادی
chip در شیمی   تکه- خرده- ریزه
flow of heat در شیمی   جریان گرمایی

تمامی معانی بالا بعلاوه بیشتر از 1600+ واژه اختصاصی شیمی در دیکشنری شیمی سایت ترجمه در دسترس است.