کشاورزی یا به عبارت دیگر زراعت یا باغبانی عملی است که در آن به پرورش حیوانات ، گیاهان، قارچ ، و دیگر اشکال جانداری از غذا، سوخت زیستی، داروها و محصولات دیگری که برای حفظ و بهبودی زندگی انسان ها استفاده می شود، می پردازد.

تاریخچه کشاورزی

قدمت کشاورزی به بیش از ده هزارسال می رسد، بیشترین نوع اوری در کشاورزی در قرن اخیر رخ داده است. تاریخ دانان بر این عقیده اند که پایه تشکیل تمدن ها، کشاورزی است.

کشاورزی توسعه کلیدی در ظهور تمدن انسانی کم تحرک بود که به موجب آن کشاورزی از گونه های اهلی، مواد غذایی مازادی را تولید کرد که به پرورش توسعه تمدن انجامید. مطالعه کشاورزی به عنوان علم کشاورزی شناخته شده است. تاریخچه ی کشاورزی به هزاران سال پیش برمی گردد و توسعه ی آن با  آب و هواهای به شدت مختلف، فرهنگ ها، و فن آوری رانده و تعریف شده است. با این حال، تمام کشاورزی به طور کلی به  تکنیک هایی برای گسترش و حفظ زمین هایی که برای افزایش  گونه های اهلی مناسب می باشد متکی است.

صنایع غذایی

صنایع غذایی به کشاورزی وابسته است، صنایع غذایی به علوم و صنایعی اطلاق می‌شود که طی آن مواد غذایی گیاهی و حیوانی، تولید، برداشت و فرآوری شده، برای مصرف آماده می‌گردد.


رشته کشاورزی و صنایع غذایی

در قدیم در دانشگاه‌های کشور با نام «مهندسی کشاورزی – صنایع فراورده‌های کشاورزی» ارائه میشد. از سال ۱۳۷۱ به‌طور رسمی به «علوم و مهندسی صنایع غذایی» تغییر نام داده است.


قیمت ترجمه کشاورزی و صنایع غذایی

انگلیسی به فارسی

تعداد صفحه تعداد لغت درصد تخفیف زمان تحویل قیمت هر صفحه (ریال)
طلایی
نقره ای
برنز
1 تا 4 صفحه 0 تا 1,000 لغت %5 0 تا 3 روز
226,100 ریال
105,450 ریال
41,562 ریال
5 تا 25 صفحه 1,000 تا 6,250 لغت %5 1 تا 6 روز
226,100 ریال
105,450 ریال
41,562 ریال
26 تا 50 صفحه 6,250 تا 12,500 لغت %15 6 تا 11 روز
202,300 ریال
94,350 ریال
37,188 ریال
51 تا 100 صفحه 12,500 تا 25,000 لغت %18 11 تا 18 روز
195,160 ریال
91,020 ریال
35,875 ریال
101 تا 200 صفحه 25,000 تا 50,000 لغت %22 18 تا 31 روز
185,640 ریال
86,580 ریال
34,125 ریال
201 تا 500 صفحه 50,000 تا 125,000 لغت %28 31 تا 69 روز
171,360 ریال
79,920 ریال
31,500 ریال
501 تا 1600 صفحه 125,000 تا 400,000 لغت %36 69 تا 203 روز
152,320 ریال
71,040 ریال
28,000 ریال

کشاورزی یا به عبارت دیگر زراعت یا باغبانی عملی است که در آن به پرورش حیوانات ، گیاهان، قارچ ، و دیگر اشکال جانداری ازغذا ، لیف ، سوخت زیستی ، داروها و محصولات دیگری که برای حفظ و بهبودی زندگی انسان ها استفاده می شود، می پردازد. کشاورزی توسعه کلیدی در ظهور تمدن انسانی کم تحرک بود که به موجب آن کشاورزی از گونه های اهلی ، مواد غذایی مازادی را تولید کرد که به پرورش توسعه تمدن انجامید. مطالعه کشاورزی به عنوان علم کشاورزی شناخته شده است. تاریخچه ی کشاورزی به هزاران سال پیش برمی گردد و توسعه ی آن با  آب و هواهای به شدت مختلف، فرهنگ ها، و فن آوری رانده و تعریف شده است. با این حال، تمام کشاورزی به طور کلی به  تکنیک هایی برای گسترش و حفظ زمین هایی که برای افزایش  گونه های اهلی مناسب می باشد متکی است. برای گیاهان، این معمولا نیاز به نوعی از آبیاری دارد، اگر چه روش های کشاورزی دیم نیز وجود دارد. دام ها در محیطی که ترکیبی ازسیستم های اساسا مرتع و بی زمین  هستند و در صنعتی که تقریبا یک سوم مناطق  یخ و بدون آب جهان را پوشش میدهد، پرورش می یابند. در کشورهای توسعه یافته، کشاورزی صنعتی بر اساس تک کشتی در مقیاس بزرگ تبدیل شده است به سیستم غالب کشاورزی مدرن، اگرچه حمایت روزافزونی از کشاورزی پایدار که شامل کشاورزی دایمی و کشاورزی ارگانیک میباشد نیز وجود دارد.

تا زمان انقلاب صنعتی، اکثریت قریب به اتفاق جمعیت انسانی در بخش کشاورزی تلاش می نمود.کشاورزی ماقبل صنعتی به طور معمول امرار معاش کشاورزی / خودکفایی است که در آن کشاورزان  بیشتر محصولات خود را به جای محصولات نقدی برای تجارت ، برای مصرف خود پرورش میدادند. تغییر قابل توجهی در فعالیت های کشاورزی در طول قرن گذشته در پاسخ به فن آوری های جدید ، و توسعه بازارهای جهان رخ داده است.این نیز به پیشرفت های تکنولوژیکی در تکنیک های کشاورزی، مانند روش هابر- بوش برای سنتز نیترات آمونیوم منجر شده است که تمرین های سنتی از مواد مغذی بازیافت با تناوب زراعی و کود دامی را کم اهمیت تر ساخته.

زراعت مدرن، پرورش نباتات، مواد شیمیایی کشاورزی مانند آفت کش ها و کودها، و پیشرفت های تکنولوژیکی به شدت برداشت از کشت را افزایش داده، اما همزمان نیز باعث  آسیب زیست محیطی گسترده و اثرات منفی سلامت انسان شده است.پرورش انتخابی و روش های مدرن در دامداری بطور مشابه بازدهی گوشت را افزایش داده، اما باعث افزایش نگرانی در مورد رفاه حیوانات و اثرات بهداشتی آنتی بیوتیک ها، هورمون های رشد، و سایر مواد شیمیایی که معمولا در تولید گوشت صنعتی استفاده می شوند نیز شده است.ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی عنصر در حال افزایش کشاورزی هستند، هر چند که آنها در چند کشور ممنوع شده است.تولید مواد غذایی کشاورزی و مدیریت آب به طور فزاینده ای تبدیل شده اند به مسائل جهانی که در حال ترویج دادن مذاکره بر روی تعدادی از جبهه ها هستند.تخریب قابل توجهی از زمین و منابع آب، از جمله کاهش سفره های آب در دهه های اخیر مشاهده شده، و اثرات گرم شدن کره زمین برکشاورزی و کشاورزی برگرم شدن کره زمین هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

محصولات عمده کشاورزی بطور گسترده به غذاها، الیاف، سوخت و مواد اولیه گروه بندی می شوند. غذاهای ویژه عبارتند از غلات (دانه)، سبزیجات، میوه ها، روغن، گوشت و ادویه جات . الیاف عبارتند از پنبه، پشم، کنف، ابریشم و کتان. مواد خام عبارتند از چوب و بامبو. دیگر مواد مفید توسط گیاهان، از جمله رزین، رنگ، داروها، عطرها، سوخت های زیستی و محصولات زینتی مانند گل های شاخه بریده و گیاهان گلخانه ای تولید میشوند. بیش از یک سوم از کارگران جهان در بخش کشاورزی و تنها بعنوان یاور در بخش خدمات مشغول به کارهستند ، اگر چه درصدی از کارگران کشاورزی در کشورهای توسعه یافته به طور چشمگیری در چند قرن گذشته کاهش یافته است.


مترجم کشاورزی و صنایع غذایی

816 مترجم

زینب ن.

ترجمه کشاورزی و صنایع غذایی

ترجمه تخصصی زمینه خاصی برای مقاله کشاورزی و صنایع غذایی در نظر گرفته است.


cynara scolymus آرتیشو ؛ کنگر فرنگی    خانواده: asteraceae  اسم انگلیسی: artichoke   خواص درمانی: تقویت کننده و محافظ کبدی ؛ به علت دارا بودنcophytol ؛ پایین آورنده چربی خون، محرک ترشح صفرا، مفید در دیابت ناشی از کم کاری کبد، ضد کلسترول و تری گلیسرید خون. 
sambucus ebulus آقطی، شوند، پلم   خانواده: caprifoliaceae  اسم انگلیسی: denewort و daneweed و herbaceous elder و mediterranean herb elder  خواص درمانی: گلهای آن مدر، معرق و تب بر در موارد سفلیس و رماتیسم مصرف دارد. ریشه آن مسهل است. برگ آن جهت نرم کردن سینه، مدر، معرق، مسهل و در استسقاء استفاده می شود. میوه آن به عنوان کنترل کننده قند خون مصرف دارد. 
citrullus colocynthis هندوانه ابوجهل، حنظل   خانواده: cucurbitaceae  اسم انگلیسی: colocynth و bitter apple و colocynth plant  خواص درمانی: مسهل در موارد ضعف اعمال روده، فلج ناحیه امعاء و احشاء، آب آوردن انساج و بیماریهای کبدی، قاعده آور، میوه آن دور کننده خون از مغز است، دانه به عنوان پایین آورنده قند خون مصرف می شود. 
لادن    خانواده: tropaeolaceae  اسم انگلیسی: nasturtium و indian cress و garden nasturtium  خواص درمانی: برگ و گل آن ضد اسکوربوت است و در بیماری کمی ویتامین c و تصفیه خون مصرف دارد. جویدن آن مفید برای زخم دهان، شیره آن مفید در برونشیت مزمن، قطع اخلاط خونی و ناراحتی های سل و سینه است. 
cotoneaster numularoides syn:  cotoneaster luristanica      شیرخشت   خانواده: rosaceae  اسم انگلیسی: cotoneaster  خواص درمانی: ملین، مسهل، صفرابر، تقویت کبد و معده و احشاء داخل شکم، تسکین قلب و کبد و سرفه و خشونت سینه و حلق. در رفع علائم بیماری زردی مؤثر است. 
روناس    خانواده: rubiaceae  اسم انگلیسی: common madder  خواص درمانی: قابض، مدر، قاعده آور. برگ و ریشه دافع سموم گزندگان است. همراه با عسل مفید در فلج، لقوه، سستی اعضاء، تقویت معده، مدر و دافع سنگ کلیه است. ریشه آن در رنگرزی استفاده زیادی می شود. 
خرزهره    خانواده: apocynaceae  اسم انگلیسی: oleander  خواص درمانی: مقوی قلب، مدر، گل خشک آن جهت بازیابی قدرت از دست رفته بدن مصرف دارد. جوشانده برگ آن جهت از بین بردن ناراحتیهای پوست استفاده می شود. 
به لیمو ، ورون   خانواده: verbenaceae  اسم انگلیسی: lippia و citron-scented lippia و lemon verbena  خواص درمانی: جوشانده برگها و گل آن تب بر، آرام بخش، ضد نفخ، ضد اسپاسم و آرام کننده اعصاب است. مفید در رفع درد شکم، دلپیچه، کاهش نفخ، رفع تپش قلب، تسکین میگرن، سرگیجه و رفع صداهای گوش می باشد. 
مریم گلی    خانواده:   lamiaceae  اسم انگلیسی: clary sage و clary  خواص درمانی: برگ آن نیرو دهنده و ضد تشنج است. سرشاخه گلدار خشک شده آن جهت معطر ساختن و خوش طعم کردن شرابهای طبی مصرف دارد. دارای اثر رفع عرق شبانه بیماران، قاعده آور و ضد عفونی کننده می باشد. 
هندوانه ابوجهل ، حنظل   خانواده: cucurbitaceae  اسم انگلیسی: colocynth و bitter apple و colocynth plant  خواص درمانی: مسهل در موارد ضعف اعمال روده، فلج ناحیه امعاء و احشاء، آب آوردن انساج و بیماریهای کبدی، قاعده آور، میوه آن دور کننده خون از مغز است، دانه به عنوان پایین آورنده قند خون مصرف می شود. 
eruca sativa منداب   خانواده: brassicaceae  اسم انگلیسی: rocket و rocket salad و roquette و edible rocket  خواص درمانی: ضد اسکوربوت، مدر، نیرو دهنده، مقوی، مقوی معده، رفع خستگی عمومی، آب آوردن انساج، قرمز کننده پوست، تقویت موی سر، محرک، ضد کمبود ویتماین c، تخم آن مقوی نیروی جنسی. 
گاوزبان  اروپایی   خانواده: boraginaceae  اسم انگلیسی: borago  خواص درمانی: نرم کننده، معرق، مدر، آرام کننده، تصفیه کننده خون، تقویت کننده اعمال کلیه و برونشها، مؤثر در زکام، سرفه، برونشیت، نزله، ذات الریه، بی اختیاری دفع ادرار، ورم کلیه و مثانه، تقویت جنسی. 
شاه اسپرم    خانواده: asteraceae  اسم انگلیسی: costmary و balsam herb و alecost  خواص درمانی: مقوی معده، بادشکن، نیرو دهنده، مدر، ضد تشنج، ضد کرم، صفرابر، قاعده آور، ضد هیستری، معالج بیماریهای عصبی. 
مفراح ، پونه سای مواج   خانواده: lamiaceae  خواص درمانی: مقوی معده، ضد ناراحتی های معده، آرام بخش، روغن آن جهت زانو درد مورد استفاده محلی دارد. به عنوان طعم دهنده به ماست و دوغ می افزایند. 
foeniculum vulgare رازیانه   خانواده: apiaceae  اسم انگلیسی: fennel  خواص درمانی: تخم آن معطر، محرک، مقوی معده، بادشکن و قاعده آور است. برگ آن مدر و ریشه آن ملین و مسهل است. روغن تخم آن کرم کش و ضد انگل است. جوشانده گیاه ضد قی و آشفتگی است. مفید در معالجه فتق و ازدیاد بینایی می باشد. افزایش دهنده شیر مادران شیرده می باشد. 
بادرشبو بادرشبی، شاطرامرزه،    خانواده: lamiaceae  اسم انگلیسی: moldavian balm و moldavian dragon head  خواص درمانی: دارای خواص شبیه بادرنجبویه ( melissa officinalis ) می باشد و به عنوان التیام دهنده زخم و جراحات و به عنوان آرام بخش مصرف دارد. 
lippia citriodora به لیمو، ورون   خانواده: verbenaceae  اسم انگلیسی: lippia و citron-scented lippia و lemon verbena  خواص درمانی: جوشانده برگها و گل آن تب بر، آرام بخش، ضد نفخ، ضد اسپاسم و آرام کننده اعصاب است. مفید در رفع درد شکم، دلپیچه، کاهش نفخ، رفع تپش قلب، تسکین میگرن، سرگیجه و رفع صداهای گوش می باشد. 
سنبل الطیب ، علف گربه   خانواده: valerianaceae  اسم انگلیسی: valerian و common valerian  خواص درمانی: آرامبخش، ضد استرس، اضطراب، مقوی قلب، برطرف کننده بی خوابی، نشاط آور، جانشین بسیار خوب برای دیازپام، لورازپام و اکسازپام، ضد هیستری، ضد هیجان، معالج کلیه حالات عصبی، ضد ترس شبانه اطفال، مؤثر در درمان افسردگی. 
شیرخشت syn:  cotoneaster luristanica         خانواده: rosaceae  اسم انگلیسی: cotoneaster  خواص درمانی: ملین، مسهل، صفرابر، تقویت کبد و معده و احشاء داخل شکم، تسکین قلب و کبد و سرفه و خشونت سینه و حلق. در رفع علائم بیماری زردی مؤثر است. 
melissa officinalis بادرنجبویه، فرنجمشک، ملیس، گیاه بوعلی سینا   خانواده: lamiaceae  اسم انگلیسی: balm و lemon-balm و common balm  خواص درمانی: آرام بخش، مقوی قلب، اشتها آور، بادشکن، معطر، نیرو دهنده، ضد تشنج، مقوی معده، تسهیل کننده عمل هضم، معرق، ضد افسردگی، نشاط آور.